انتخاب کشور

اطلاعاتی در مورد کشور رومانی

کشور رومانی در جنوب شرق اروپا و شمال شبه جزیره بالکان و در حاشیه رودخانه دانوب قرار دارد. مساحت این کشور ۲۳۷۵۰۰ کیلومترمربع می باشد و از شرق و شمال به جمهوری اوکراین و ملداوی، از جنوب شرقی به دریای سیاه، ازجنوب غربی به جمهوری صربستان، از جنوب به بلغارستان و از غرب به مجارستان محدود می شود.

اطلاعات کلی درباره کشور رومانی

آب و هوای رومانی معتدل اروپای و پایتخت آن شهر بخارست است؛ از شهرهای مهم آن براشو، تیمیشوارا، پلویشت، بایاماره، کلوژ، کستانزا و تیرگومورش می باشد. جمعیت این کشور به بیش از بیست و دو میلیون نفر می رسد به طوریکه پرجمعیت ترین کشور بالکان به شمار می آید.

Information about Romania

زبان رسمی کشور رومانی

زبان رسمی این کشور ، رومانیایی و دارای ریشه لاتین می باشد. ۸۵ درصد مردم این کشور مسیحی ارتدکس بوده و مسلمانان در رومانی تقریبا هفتاد هزار نفر می باشند.
رومانی پرجمعیت ترین کشور بالکان و مرکز اروپا است.مردم رومانی سفید پوست می باشند. ۱/۸۸% جمعیت رومانی را رومنها ( تقریبا۷۸% ارتدکس ) تشکیل می‌دهند و مهمترین اقلیتهای قومی این کشور را مجاری تبارهای کاتولیک با ۹/۷% جمعیت، کولیهای ارتدکس ۱/۱ ، آلمانی‌ها کاتولیک ۶/۱، اکراینی(۳%)،روس ۰۲%)، صرب(۱%)، اسلواک (۱%)، بلغاری (۱%)، سایر ملیتها(۱%) سایر هستند. اقلیتهای ترک و تاتار در رومانی با جمعیت ۷۰ هزار نفری مسلمانند و غالبا در مناطقی نزدیک به دریای سیاه ساکنند و دارای دو نماینده در پارلمان می باشند

زبان و خط کشور رومانی

پس از تصرف منطقه داچیا(رومانی فعلی) توسط ترایان در سال ۱۰۶م، استعمار وسیع و سیستماتیک در خصوص ایالت تازه توسط عمال دولت روم صورت گرفت. به عبارت دیگر رومی ساختن این ایالت با تحمیل زبان لاتین به عنوان زبان رسمی کشور و پیدایی ملت جدید داچستی رومی، عنصر بنیادی در روند ساخت نژاد رومانی محسوب شد. زبان رومانی به لحاظ خاستگاه،‌ساخت و کلمات خود، زبانی رومی است، به طوری که می توان آن را تنها جانشین مستقیم زبان لاتین رایج در منطقه بالکانی امپراتوری روم تلقی کرد.
زبان رومانیایی ریشه لاتین دارد؛ لذا با زبان های ایتالیایی،‌فرانسوی، پرتغالی، اسپانیایی هم خانواده است. مردم بومی منطفه رومانی فعلی به زبان داچیایی که هم اکنون زبانی مرده است، سخن می‌گفتند. پس از تصرف این سرزمین توسط ترایان امپراتور روم باستان در قرن اول میلادی و استقرار سربازان رومی در آن به تدریج زبان لاتین در داچیا گسترش یافت و در زمان حاضر زبان رومانیایی زبانی نئولاتین است. منطقه داچیا در شمال دانوب و اطراف کوه‌های کارپارت بوده است.
شایان ذکر است که در جمهوری مولداوی نیز زبان رسمی این کشور اعلام شده است؛ اما لهجه مولداوی با لهجه رومانیایی آن متفاوت است خط رومانیایی نیز ریشه لاتین دارد و کلمات آن را همان گونه که تلفظ می‌شود می‌نویسند. زبان های رایج در رومانی عبارتند از رومانیایی، مجاری و آلمانی.

ساختار آموزشی کشور رومانی

بر طبق ماده ۳۲ قانون اساسی رومانی، آموزش عمومی اجباری و رایگان است. همچنین دولت بر طبق پیش بینی قانون اساسی آموزش مذهبی را برای پیروان هر مذهب تضمین کرده است. لذا مدارس دولتی موظف به اجرای آن هستند. آموزش و پرورش در مدارس رومانی به زبان رمانیایی است و دانش آموزان اقلیت های ملی حق آموزش به زبان مادری را بر طبق قانون اساسی دارند. لذا در کشور رومانی مدارس ویژه اقلیت مجارستانی، آلمانی و ترکی وجود دارد. کشورهای انگلستان و امریکا نیز اقدام به گشایش مدرسه امریکایی و انگلیسی ها در بخارست کرده اند.
در دبیرستانهای رومانی تنها محصلانی که قصد ورود به دانشگاه را دارند. تحصیل می کنند و کسانی که استعداد کمتری برای آموزش عالی دارند از کلاس دهم وارد هنرستانهایی که جهت تربیت نیروی کار مورد نظر سایر دستگاههای دولت ایجاد شده است، می شوند.

مطلب پیشنهادی:  شرایط تحصیل در رومانی، اعزام دانشجو به رومانی

اولویتها و علایق آموزشی کشور رومانی

از جمله مهمترین اولویتهای آموزشی کشور رومانی می توان از موارد ذیل نام برد:
رشد ارزشهای دموکراتیک ، صبر وتحمل و درک متقابل بین مردم و ارتباط لازم بین زندگی و کار در جامعه چند نژادی .
تقویت رشد شخصیت و توانائیها با توجه به ویژگیهای فردی هر کس.
کسب دانش و قابلیتها و ارتباط های لازم بین زندگی و کار در جامعه معاصر.
پرورش ارزشها ، عقاید و ارتباطات مطلوب اجتماعی و اخلاقی.
رشد افکار نقادانه و پژوهشی و توانائیهای زیبایی شناختانه و خلاق.
پرورش رشد ذهنی و جسمانی.
ایجاد وحفظ شرایط بهینه برای بهره برداری از پتانسیل فردی و یکپارچگی موفقیت آمیز اجتماعی.
ایجاد احساس تعلق به جامعه و بطور کلی به جهان .
کسب دانش ومهارتهای حرفه ای برای کارهای تخصصی.
رشد آگاهی نسبت به آموزش مستمر و نیاز به آموزش در طول زندگی.
آموزش تکمیلی متوسطه
این دوره نیز چهار سال است و فارغ التحصیلان مقطع راهنمایی را به خود جذب می کند. این دوره متعلق به دانش آموزانی است که علاقه مند به ادامه تحصیلات در سطح عالی هستند دانش آموزان این مقطع خود به ۵ گروه تقسیم می شوند.
۱٫ رشته های صنعتی (نساجی، الکترونیک، کشاورزی، حمل و نقل، مکانیک، برق، اتوماتیک و…
۲٫ رشته های ریاضی فیزیک ( فیزیک، ریاضی، شیمی،کامپیوتر)
۳٫ رشته های علوم انسانی (تاریخ، جغرافی، روانشناسی، زبان های خارجی، ادبیات، جامعه شناسی….
۴٫ رشته های ورزشی
۵٫ رشته های هنری (سینما، تئاتر، هنر، نقاشی، موسیقی)
دانش آموزانی که توانایی ورود به دبیرستان را ندارند بعد از اتمام دوره راهنمایی ۲ سال دوره کارآموزی در رشته های مختلف را می گذرانند و جذب سازمان های دولتی می شوند. این دوره ها در زمینه الکترونیک، مکانیک، تعمیرکاری وسایل منزل، آرایشگری مردانه و زنانه و کلیه کراهای مربط به کارخانه ها که کارگر ماهر می خواهند و مشاغل خدماتی دراین دوره ها وجود دارد می شوند.
نکته قابل توجه و ابتکار گونه ای که آموزش و پرورش رومانی آن را جزو سیاست های خود قرار داده عبارت است از آزاد گذاردن تدوین و نگارش کتب درسی توسط عموم علاقه مندان، پس از آغاز سال تحصیلی وزارت آموزش و پرورش سه کتاب از کتب نوشته شده را انتخاب کرد. و به مدارس اعلام می کند هر مدرسه ای می تواند هر کدام از کتب مربوطه را که می خواهد انتخاب کند البته بخشنامه ای برای نوشتن کتب درسی برای مقاطع مختلف ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان در اختیار نویسندگان علاقه مند قرار می گیرد.

آموزش عالی کشور رومانی

قدمت برخی از دانشگاههای رومانی بر طبق مراسمی که در سال ۱۹۹۵ گرفته شد به ۳۰۰ سال
می رسد در سال ۱۹۹۵ آقای امیل کنستانتینسکو [۵۶] به مناسبت سیصدمین سالگرد تاسیس دانشگاه بخارست از روسای دانشگاههای معتبر جهان از جمله ریاست دانشگاه تهران دعوت به عمل آورد.
قبل از فرو پاشی کمونیسیم در رومانی، مراکز استانهای رومانی دارای دانشگاهی دولتی بود به عنوان مثال نام دانشگاههای شهرهای بخارست، یاش، کرایوا و تیمی شوارا به ترتیب عبارت اند از دانشگاه بخارست، الکساندر یون کوزا ، کرایوا و تیمی شوارا مثلاٌ در شهر صنعتی براشو که دارای کارخانه های هواپیما سازی، تراکتور سازی و ماشین سازی است دانشگاه پلی تکنیک فعالیت می کند.

 1. Bardia گفت:

  سلام در رومانی شرایط تحصیل برای مهاجران چگونه است ؟؟؟
  اگر دوره ی متوسطه اول رو در ایران تموم کرده باشیم باید از کدام مقطع
  شروع کنیم؟؟؟

 2. ناشناس گفت:

  سلام من میخواهم به رومانیه سفر نمایم میشه درباره ویزه برآیی من معلومات بدهد تشکر

 3. امید گفت:

  از اونجایی که برادرم در رومانی زندگی میکنه. میگفت واقعا مردمان بی فرهنگی هستند رومانی جزو کشورهای فقیر اروپاست شرکت های آلمانی با نصف حقوق کارگر های کشور خودش کارگر های رومانی رو استخدام میکنه رومانی جزو افغانی های اروپا محسوب میشوند

×